סילבוס של מפגשים- מפגשי לימוד "נפש ורוח" במצפה רמון חורף 2022- 2023

פירוט תוכן המפגשים:

1. נרקיסיזם ודימוי עצמי- כיצד נבנה הדימוי העצמי שלנו? מה מאפשר לנו להיות עם ביטחון עצמי בעולם? ננסה לבחון שאלות אלו דרך העיסוק במושג 'נרקיסיזם'. וקריאה משותפת במיתולוגיה היוונית, בפרויד, בהיינץ קוהוט, בר' נחמן מברסלב, באדמו"ר מפיאסצנה ובדונלד ויניקוט.

2. תשוקה ומחוייבות- כיצד אפשר להחזיק יחד את הצורך שלנו בהתחדשות והרפתקאה, ביחד עם הצורך בביטחון ומחוייבות?  וכיצד  אפשר להתמודד עם שיעמום בקשרים ארוכי טווח?  קריאה משותפת: פרויד, סטיבן מיטשל, והתלמוד הבבלי.

3. ה'נוכח השלישי במערכות יחסים'- האם יש משהו ש'מחבר' בין כולנו? וכיצד אפשר לעבוד עם זה במערכות יחסים? נבחן אפשרויות שהציעו הוגים שונים: מרטין בובר בספרו 'אני ואתה'", דונאלד ויניקוט שדיבר על "מרחב פוטנציאלי", ותומאס אוגדן שדיבר על"השלישי האנליטי". כמו כן, נעסוק בהוגה ג'סיקה בנימין.  

4. קונפליקטים במערכות יחסים- האם קונפליקט יכול להיות שלב רוחני בהתפתחות של קשר?  נבדוק את האפשרות דרך קריאה משותפת במלאני קליין ודונאלד ויניקוט.

5. הגנות מאניות- מלאני קליין ודונאלד ויניקוט תיארו את קיומם של 'הגנות מאניות', דרכים עדינות שבהן אנחנו משתמשים כדי לשמור על עצמנו מחיבור ומגע אמיתי, עם עצמנו ואחרים. במפגש ננסה להבין את המושג המורכב הזה דרך העיניים שלהם ושלנו.

6. גשטאלט וIFS-  כיצד אפשר לתקשר עם החלקים השונים שבתוכנו?  ולחבר ביניהם?  נלמד ונתנסה בתפיסתם של פריץ פרלס וריצ'ארד שוורץ'.

7. The Work, ביירון קייטי-  נלמד על 'דף העבודה' והתרגול של ביירון קייטי, מורה רוחנית אמריקאית, שנועד לחקור את המחשבות שיוצרות בנו סבל, ולאפשר להן להיפרד מאיתנו. 

8. קונדוליני יוגה- האם יש יותר לגוף שלנו, יותר ממה שנראה לעין?  נכיר את העולם של 'קונדליני יוגה' ואת הקשר בין הגוף האתרי לגוף הממשי שלנו.